Impresjonizm

W tym dziale będziemy chcieli poszerzyć wiedze na temat sztuki. Także wprowadzimy nowy dział Sztuka multimedialna.
User avatar
doop.pl
Site Admin
Posts: 203
Joined: Sat Apr 29, 2006 7:05 pm

Impresjonizm

Postby doop.pl » Fri Jul 07, 2006 1:12 pm

Złotym okresem impresjonizmu były lata 1886, kiedy to artyści tego kierunku działali jako grupa, wystawiając co jakiś czas swe prace na organizowanych przez siebie tzw. wystawach niezależnych.

Image Image
Claude Monet

Najbardziej charakterystyczną cechą malarstwa i rzeźby impresjonistycznej było dążenie do oddania zmysłowych, subiektywnych wrażeń (impresji) artysty.

Image
Berthe Morisot

Impresjoniści swym malarstwem dawali wyraz chęci odejścia od dotychczasowych reguł i zasad panujących w sztuce. Sprzeciwiali się przede wszystkim sztuce akademickiej, dominującej w tamtym czasie we Francji.

Image Image
Camille Pissarro

Głównym celem malarzy impresjonistów było oddanie za pomocą środków malarskich wszelkich zmienności, jakie dostrzegali wokół siebie. Interesowali się przede wszystkim pejzażem. Malując widoki natury, chcieli przedstawić całą jej niestałość, wynikającą w znacznej mierze z wpływu na krajobraz światła słonecznego, które powodowało wszelkiego rodzaju zmiany barwne w obrębie poszczególnych elementów pejzażu. Impresjoniści starali się oddać to, co widzieli przed sobą, w sposób jak najbardziej obiektywny, nie zależało im na malowaniu z pamięci, na wypracowanych kompozycyjnie widokach czy wykończonych od strony technicznej obrazach.

Image

Tworzyli swego rodzaju szkice z natury, a szkicowość ich obrazów, objawiająca się w swobodnym ruchu pędzla, braku wyraźnych konturów i wszelkich szczegółów oraz swego rodzaju przypadkowej kompozycji, wynikała właśnie z chęci jak najpełniejszego uchwycenia natury, jak najsprawniejszego oddania jej zmienności.

Image
Auguste Renoir


Jako że najbardziej interesowali się wpływem światła na rzeczywistość, jemu poświęcali najwięcej uwagi, ono też stanowiło podstawę ich malarskich dzieł. Studia nad światłem wymagały użycia takich, a nie innych barw. Łagodna, przyjemna i jasna kolorystyka ich prac jest niczym innym, jak właśnie efektem zainteresowania światłem słonecznym. Malując postaci ludzkie czy to tworząc portrety, czy też przedstawiając ulice pełne przechodniów starali się oddać jak najlepiej ruch i dynamikę oraz zatrzymać chwilę w na pozór przypadkowym od strony kompozycyjnej widoku.

Image
Caillebotte


Grupę impresjonistów tworzyło kilku malarzy, wśród nich m.in. Gustave Caillebotte, Claude Monet, Berthe Morisot, Camille Pissarro, Auguste Renoir, Alfred Sisley.

Image
Alfred Sisley

Wiadomości zaczerpnięte z wikipedia,interklasa,google

Return to “O SZTUCE”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests