KRYTERIA OCENY PRACY ARTYSTY

Inne nie ujęte wcześniej. Chesz coś napisać nie wiesz gdzie . To miejsce będzie dobre .

Kiedy oceniam pracę artysty najważniejsze jest:

Mój gust
0
No votes
Technika
0
No votes
Kompozycja pracy
0
No votes
Pomysł
0
No votes
Zasady/Kanony
0
No votes
"To coś"
1
17%
Wszystko razem wzięte
4
67%
Inne
1
17%

Total votes: 6

tadeusz
uczen

Kryteria oceny pracy artysty

Postby tadeusz » Mon Sep 11, 2006 3:07 pm

obiektywne kryteria oceny pracy artysty" W moim przekonaniu nie istnieje coś takiego jak obiektywna ocena prac. Zawsze będzie ona subiektywna, często bardzo powierzchowna, nierzadko wynikająca z zawiści, niechęci, ignorancji. W latach szkolnych podobał mi się Picasso, Salwadore Dali, mniej van Gogh, chyba głównie dla tego, że brak było jakichkolwiek albumów. Ale ich prace w porównaniu do rycin i rysunków, jakie znajdowałem w powieściach Juliusza Verne, Aleksandra Dumasa, Sienkiewicza, nawet w bajkach Kraszewskiego, oceniałem jako gorsze.
Dziś widzę w nich jedynie miernoty bez talentu, bez chęci do rzetelnej pracy. Malarstwo jest sztuką i rzemiosłem zarazem. Stołem może być nieheblowana deska ułożona na dwóch klocach drewna, ale stół może być także wykonany tak jak ten który stoi w madryckiej pinakotece. Z blatem wyłożonym drobnymi szlifowanymi na płask kolorowymi kamykami układającymi się w barwny krajobraz, na nogach i podbudowie w wymyślne kształty i liczne rzeźby.
Obraz można wykonać przejechawszy po nim grubym pędzlem z góry na dół lub po przekątnej, wystawić w galerii i kazać podziwiać, ale zwykły widz nie przyjdzie i nie zachwyci się nim, a jeśli przyprowadzi się go z wycieczką, to będzie się nudził i ukradkiem ziewał.
Aby dobrze i trafnie ocenić obraz musimy się opatrzyć z najlepszymi dziełami jakie stworzyła ręka ludzka. Mamy internet i dostęp do Web Gallery, możemy też w google wpisać słowo malarstwo, lub paintings, lub arts, lub fine arts. Te ostatnie słowa pisane są w języku angielskim. Poszukać pod tymi adresami takich malarzy jak Rubens, Rembrand, vermer, Carrawagio, Boticzelli, Michael Angelo, Baciarelli, Andreotti, Matejko, Siemiradzki, Józef Brandt, Wierusz Kowalski, Kossak Wojciech i Juliusz. Tych ostatnich oczywiście nie znajdzie się w Web Gallery ale znajdziemy je w google. A później spróbujmy wykonać kopię małego fragmentu jakiegokolwiek obrazu. Zobaczymy wówczas jaka jest różnica pomiędzy impresjonizmem, a dobrym rzemiosłem malarskim mistrzów rzemieślników pędzla. Czy może ktoś pokusi się namalować pancerz w którym król Batory pod Pskowem przyjmuje Wasila Szujskiego (obraz Matejki), lub głowę monarchy i tak aby nie tylko rysunek, ale przede wszystkim kolory były wierne. Możemy bawić się w malarstwo, w abstrakcję, nazywać i przezywać malarskie kierunki, ale nigdy nie będzie to malarstwem takim, jakie ono było w epoce Odrodzenia. Pousin czy Dawid malowali zupełnie inaczej niż Kossak swoją racławicką panoramę, ale i tamci i Kossak byli artystami i po mistrzowsku mieli opanowany swój warsztat. Konie Kossaka są z innej stajni niż konie Valesgueza, ale i jedne i drugie są pięknymi rumakami i kto by je nie oceniał, oceni wysoko. Bo i warsztat i ujęcie i temat warte są takiej oceny i wkład pracy również.
A przecież można powiedzieć, że jeśli mogli oni to możemy i my. Mamy te same farby, pędzle i ręce, nie mieliśmy jednak ani takiej samej szkoły ani takich samych nauczycieli.
I na koniec nie musimy zastanawiać się jak są oceniane nasze pracę, bo w większości będą je oceniać całkowici ignoranci.

Oli
Nowicjusz

Twardy orzech...

Postby Oli » Mon Sep 11, 2006 11:59 pm

Twardy orzech...Sama zaczełam pisać o ocenie.Teraz mam kłopot z wybraniem kategorii, którą się kieruję przy ocenie.To prawda: jest ona subiektywna, dlatego wymaga przemyślenia,do czego wszystkich namawiam zanim klikną na wybrane pole. Dla mnie ważna jest kompozycja,technika no i pomysł. Bardzo ważne są też zasady,którym podlega np. portret.
Moj gust?... no cóż...kieruję się nim.Podobno juz 3-letnie dziecko ma swój maly, niedojrzały guścik. Czuje co mu się podoba a co nie.Działa intuicyjnie. Każdy człowiek wybiera to, co jest dla niego dobre i to co mu odpowiada,czasem pod wpływem chwili... Wtedy najczęściej mówi,że rzecz ma "to coś".
Te wszystkie kategorie mają wpływ na ocenę.Ja jednak wiem,że samopoczucie w danym momencie(które też ma ogromne znaczenie) jest zwodnicze, dlatego oglądam kilkakrotnie obraz,zanim go ocenię.Decyzję trzeba przemyśleć,dojrzeć do niej.To jest najważniejsze.
Pozdrawiam!

Return to “Różne różności”