Techniki malarskie i graficzne :

Tu mozesz podzielic sie swoimi spostrzeżeniami na temat malarstwa
Oli
Nowicjusz

Postby Oli » Sat Jul 01, 2006 2:11 pm

Witajcie!Muszę zwrócić uwagę,że w klasyfikacji zaszla niefajna pomyłka.Nie miałam okazji poznać aż tylu technik,ale co do jednego jestem pewna: akwatinta nie ma nic wspólnego z malarstwem!Jest to technika graficzna,pochodna akwaforty.Matryce takze trawi sie kwasem.Jesli mamy sie czegos nauczyc to prosze o wprowadzenie poprawki.
To prawda, temat jest świetny.Nie chodzi przeciez o ocene pracy a jej sklasyfikowanie pod wzgledem techniki.To ułatwi użytkownikom znalezienie pracy w ulubionej technice.Nikt nikogo przecież nie zmusza do twożenia "na akord".Pozdrawiam serdecznie!! :) Ola

dafne

Postby dafne » Sun Jul 02, 2006 8:18 pm

Oli ale to właśnie już ustaliliśmy, że akwatinta to nie malarstwo. Czytaj uważniej posty

Oli
Nowicjusz

Postby Oli » Tue Jul 04, 2006 6:08 pm

hm... uwazniej?dopiero po moim poscie zostala wprowadzona zmiana. :) nikt wczesniej o tym nie napisal.ciesze sie ze juz naprawiono ten blad.pozdrawiam!

dafne

Postby dafne » Wed Jul 05, 2006 4:53 pm

Oli to nie ważne, ważna jest poprawna klasyfikacja, ale zobacz sobie zaraz pod klasyfikacją moje posty. było to już napisane wcześniej:)

doop.pl
Site Admin

:) drobne nieporozumienie

Postby doop.pl » Fri Jul 07, 2006 12:25 pm

Faktycznie Ola bylo to wczesniej poprawione. Ja zabralem sie za zmiany jeszcze raz po twoim poscie. Ale faktycznie kategorie juz byly dobrze zaznaczone. Dodalem tylko rozszerzony opis. No chyba, że mi pamięć szwankuje.
Zapraszam obie Panie ( i nie tylko) do nowego działu o Sztuce. Tu będzie się można wykazać.

wal
uczen

Re: techniki malarskie????

Postby wal » Sun Mar 11, 2007 2:07 pm

dafne wrote:Hola, hola! Dobrze, że ktoś wpadł na to, by trochę poszerzyć wiedzę czytelników tego forum, ale....Już nie wprowadzajmy w błąd. Znowu techniki malarskie w jednym worku z technikami graficznymi!!!!Razi w oczy!!!

I tu Dafne ma rację. Nie bardzo też rozumiem hasło Pastele. Jest to nieporozumienie. Pastel to inaczej kredka, nie jest to farba.Można olejne pastele olejem lnianym rozpuścić, tak robił Degas, ale ostrożnie z tym nazewnictwem.

McCorda

Postby McCorda » Mon Mar 12, 2007 8:30 pm

Wal nie mogę się z Tobą zgodzić co do pasteli również suchych. Mimo, że jak piszesz to w pewnym sensie kredki, to w tej technice (malarskiej) liczy się plama koloru nie rysunek i mieszamy je przez rozcieranie tyle że bezpośrednio na podłożu. Podeprę się tutaj "Małym słownikiem terminów plastycznych" wydanie IV autorstwa Krystyny Zwolińskiej i Zasława Malickiego. Hasło: malarskie techniki - sposoby otrzymywania barwnego obrazu różnymi środkami technicznymi. Zależnie od rodzaju użytych farb rozróżnia się następujące techniki malarskie: enkaustykę, olejne malarstwo, pastel, temperę i in. Pozdrawiam

dafne

Postby dafne » Sun May 06, 2007 10:23 pm

a ja bym powiedziała, że pastele to pogranicze malarstwa i rysunku. To tak jak instalacja ma coś z rzeźby ale rzeźbą w istocie nie jest (w rozumieniu technik rzeźbiarskich tradycyjnych). Choć można również zauważyć, że czasem rysunek wykonany ołówkiem to też gra plam. Wracając jednak do pasteli, które niewątpliwie są narzędziem rysunkowym, karmią się jednak prawami malarstwa.

bintuprik
student

Postby bintuprik » Thu Jun 14, 2007 3:42 pm

a w technikach powinny jeszcze byc, poza kolazem i frotazem:

grattage (zdrapywanie farby z papieru lub płótna, leżącego na chropowatym podłożu),

dekalkomania (wynalazek Oskara Domingueza, efekt niesamowitego "krajobrazu" uzyskiwany jest tu przez nałożenie na papier czarnego gwaszu, następnie przykrycie go drugą kartką, delikatne naciśnięcie dłonią i oddzielenie kartek),

furaż (zadymianie, przypalanie).

ipiszcze
uczen

Postby ipiszcze » Tue Jun 19, 2007 9:18 pm

Witam.
A może dwa fachowe słowa na temat technik mieszanych?
Iwona

Return to “MALARSTWO i GRAFIKA”