Z dyskusji pod obrazami

Tu mozesz podzielic sie swoimi spostrzeżeniami na temat malarstwa
AGozdecka
student
Posts: 33
Joined: Wed Nov 08, 2006 4:18 pm

Z dyskusji pod obrazami

Postby AGozdecka » Mon Nov 26, 2007 4:54 pm

Czyli o tym jak AGozdecka, BartekLi i MARCIN PAINTA sobie dyskutowali a dyskusja przenosiła się w coraz to inne punkty, trudne do odnalezienia. może więc dalsza czesć, o ile nastąpi, powinna nastąpić na forum ;-)
Zaczęło się przy obrazie Marcina, którego przez pomyłkę nazwałam Michałem (za co przepraszam)

BartekLi 2007-11-15 10:38:30
Dobre kompozycje, zwłaszcza pierwsza, efektowna przestrzeń, a propos okręgów - jakie jest ich znaczenie? Pojawiają sie prawie wszędzie, uczestniczą już nie w pojedynczych obrazach a w całości wystawy...

BartekLi 2007-11-15 10:57:17
A propos okręgów, kul, kułek, nie to ze sie czepiam, nie chciałbym być tu źle zrozumianym, w niewytłumaczalny sposób pasuje mi ten kształt, może przez swoją idealność, może przez wielośc skojarzeń... jest coś w rodzaju fascynacji

AGozdecka 2007-11-16 09:46:22
to czakramy pewnie są ;-) żarty żartami, ale Twoje prace są jedne z fajniejszych " na doopie", nie są po prostu ładne, za to jest w nich coś drażniącego (na plus)

BartekLi 2007-11-16 20:09:13
Życzę Koledze dużo sukcesów, odporności na "szarą rzeczywistość", praca nie zając, wytrwałość jednak w tym co robimy zachować to jest sztuka... niezależnie od poziomu jaki prezentujemy, poglądów, klasy prezentowanych prac, zbyt dużo ludzi mięknie.... nie wolno sie poddać. Później trudno jest powrócić. Róbmy swoje, przy odrobinie szczęścia uda się trafić i nie pogubić. Pozdrawiam. No a komenty jakie są, takie są, szczerze pisząc nieźle byłoby mieć tu dział dla zawodowego krytyka... co fach to fach.--------------------------------------------------------------------------------
AGozdecka 2007-11-17 13:02:01
Bartku, czyżby mój komentarz był "szarorzeczywistościowy" ? Absolutnie nie mam zamiaru nikogo dołować, a jeśli przypadkiem tak się stało to jeszcze raz podkreślam, że całościowy mój odbiór prac kolegi Michała jest nad wyraz pozytywny dzięki temu, że prace są niebanalne i mnie drażną(ja to lubię, ha). A co do powrotów, to ja miałam swoją przerwę (5 lat) i dopiero po tej przerwie poczułam, ze mogę normalnie malować, choć rzeczywiście powrót był ogromnie trudny - dwa lata na "rozmalowanie". Ostatnio przeczytałam, że w malarstwie zen była taka metoda: 12 lat malowania, ćwiczenia techniki itd, potem 12 lat niemalowania i dopiero po tych 24 latach jest się... hm malarzem zen ? dobrym malarzem ? ;-) Każdy ma swoją drogę, mam nadzieję, że kolega Michał pójdzie za głosem serca. (ach wzruszenie) Pozdrawiam i również życzę sukcesów.

BartekLi 2007-11-17 13:58:40
Aniu, Twój komentarz to Twoje spojrzenie na sprawę, oczywiscie ze jeśli podoba sie to pisz, piszmy, jesli nie to też. "Szarorzeczywistość" odnosi sie do Autora, który wedle słów "o sobie" aktualnie właśnie z takim problemem sie boryka. Co do Zen... no cóż, wschód w ogóle ma dziwne -przynajmniej pozornie- metody Są i takie które oparte są na przetrenowaniu, też działają... Przerwy uważam ze są niespecjalnie dobre u nas (w sensie kręgu kulturowego), stwierdzam tak na podstawie własnych spostrzeżeń w związku z jakąś tam grupą znajomych, rzecz jasna różny ludzie mają temperament i nie jest to absolutna reguła. Piszę pod tymi pracami ponieważ też podobają mi się, malarsko prezentują pewną dojrzałość, no w ogóle są jak najbardziej w porządku jak dla mnie i warte zauważenia. Natomiast do odpisu sprowokował mnie komentarz Kolegi nie Twój, wyrozumiały to dobrze, acz taki ciut... za co przepraszam, jednak nie jestem zawodowym... porządkowym
--------------------------------------------------------------------------------
BartekLi 2007-11-17 14:07:38
A powiedzcie ze rubryka zawodowego krytyka to zły pomysł
--------------------------------------------------------------------------------
BartekLi 2007-11-17 14:00:40
...Marcin, prezpraszam, dałem się zwieść...
--------------------------------------------------------------------------------
BartekLi 2007-11-17 13:59:33
...oczywiście że Michał zrobi co zechce


AGozdecka 2007-11-17 14:58:53
Ja również przepraszam, Marcin, oczywiście :-) A co do zawodowego krytyka, może i dobrze aczkolwiek mam wrażenie czasem, że to są ludzie, którym nie wyszło malowanie toteż wzięli się za krytykę. Tym niemniej zdarza się , że ich głos bywa "opiniotwórczy" co zresztą może być i dobre, i złe. Hm może i dobrze również by było, aby była możliwość komentarzy nie tylko pod pracami ;-) Ze swoich doświadczeń dodam, jeśli chodzi o "szarą rzeczywistość" i przerwę w twórczości, mogę powiedzieć, że wyszła mi na dobre, tak czuję, ponadto mam gdzie mieszkać, ubezpieczenie i także miałam możliwość urlopu wychowawczego i bycia z dziećmi. Myślę, że życie daje nam to czego potrzebujemy, choć nie zawsze umiemy to dostrzec od razu. Natomiast masz rację Bartku, w naszym kręgu kulturowym z przerwą w twórczości wiążą się trudności - trzeba zaczynać od poczatku. Ale jako kobieta wiem, że w każdej pracy po dłuższej przerwie (np po wychowawczym) trzeba zaczynac od początku. Tak już jest. A mój komentarz jest nieco cierpkawy, zgadzam się, ale bardzo życzliwy :-)
--------------------------------------------------------------------------------
BartekLi 2007-11-17 14:07:38
A powiedzcie ze rubryka zawodowego krytyka to zły pomysł
--------------------------------------------------------------------------------
BartekLi 2007-11-17 14:00:40
...Marcin, prezpraszam, dałem się zwieść...
--------------------------------------------------------------------------------
BartekLi 2007-11-17 13:59:33
...oczywiście że Michał zrobi co zechce


Potem poszło gdzie indziej...

MARCIN PAINTA 2007-11-17 19:13:36
no i wkońcu coś sie tu dzieje.... jakieś normalne rozmowy, no fakt szkoda tylko że pod pracami ma to miejsce. Cieszę się że "sprowokowałem" do normalnej rozmowy tutaj przynajmniej 2 osoby...A co do opisów pod pracami mam nadzieje że nastąpi tu jakaś zmiana, i nie tylko przeczytamy "jakie to piękne" ale co najważniejsze sami zaczniemy sobie czasem w poczebie wytykać błędy(lub robić małe korekty)ponieważ wiem że często pozytywne opinie nie zgodnie z realiami powodują problemy w przyszłości.... jeszcze raz dziękuje tobie AGozdecka i BartkuLi za rozwinięcie i podzielenie się uwagami! możliwe że ktoś to zaóważy i zastanowi się za nim napisze pod czymś nudnym że to "cudeńko" chociaż tu sie poprawiam i troszkę moge mieć mylne oblicze tego ponieważ każdy człowiek ma inny gust... ale sztuka podparta jest pewnymi kanonami i należy czasem z nich korzystać.....A nie czepiam się tu taj artystów bo znam kilka naście takich osób i wiem że potrafią bardzo dużo, często przescigając osoby wyuczone...... Talent,cięzka praca, i często krytyka pomagają stwożyć prace wartą pokazania innym ludzią!!!!!!!

MARCIN PAINTA 2007-11-17 19:19:18
a umkneło mi w pewnym momęcie pod koniec miałem na myśli artstów amatorów...

BartekLi 2007-11-17 19:42:45
Zgadzam się w stuprocentach z ostatnimi zdaniami pisanymi przez Marcina. Ciężka pracą wspomaganą moze nienajprzyjemniejszą ale jednak solidną pomocą dużo można, praktycznie wszystko.


modliszqa 2007-11-18 09:08:35
Tak sobie czytam i jakoś głupio się poczułam , bo pisząc ogólnikami odnosisz się do każdego , czyli i do mnie. Nie twierdziłam nigdy, że jestem artystą, ani , że wyznaję się na dobroci sztuki i trudno ode mnie wymagać, bym odbierała ją inaczej niż tylko emocjonalnie. Mnie może się podobać - i wtedy piszę, że się podoba, czasem nie rozumiem - wtedy nie zabieram głosu, natomiast nie umiem wytknąć nikomu błędów BO SIę NIE ZNAM. Jednocześnie mam nadzieję, że inni, Ci, którzy się znają , pomogą mnie i podobnym mi "samoukom" wyłapać moje błędy. Mało tu jednak takich dobrych "Aniołów" .... niestety (na palcach jednej ręki się mieszczą )Bardzo IM dziękuję :-) :-) :-). Widać większość, przekonana o własnej wyższości (czy to z racji ukończonych szkół, czy osiągnięć) uznaje nasze prace za niegodne uwagi, a co dopiero komentarza czy podpowiedzi. Szkoda. Liczyłam właśnie na taką pomoc w formie kulturalnej krytyki. Nigdy nie wiem, czy praca, którą stworzyłam jest GODNA POKAZANIA .... więc co wtedy ? - mam nie pokazywać ? cieplo pozdrawiam i dziękuję tym kilku , którym się jeszcze chce


A potem jeszcze gdzie indziej...

MARCIN PAINTA 2007-11-16 11:00:57
dziękuje!!!!!! no tu jest dziwna sprawa karzdy sobie "słodzi" bez powodów a w sztuce nie o to chodzi nie moge czytać tych niektórych komentarzy do tzw. kiczowatych prac: jakie to piękne , cudo itd.... widze że jesteś tu jedną n niewielu osób które robią coś konkretnie! ok rozumiem że jest tu wielu amatorów którzy chcą pokazać prac ale niech pokazują coś co jest warte oglądania..... chyba się ze mną zgadzasz!


AGozdecka 2007-11-26 17:45:02
Ojej, nie ma sprawy ;-) Kurczę, ja się tu gubię troszeczkę w tym systemie i dopiero teraz odkryłam, ze dyskusja przeniosła się tutaj :-) Cieszę się, że podoba Ci się mój konkret. Z tymi komentarzami to jest toszeczkę tak, że w zasadzie boję się swojgo niestety czasem ciętego języka i po prostu czasem boję się kogoś zranić. Każdy zapewne kto wystawia publicznie swoje "dziecko" może troszkę się boi. Czasem brak komentarzy jest właśnie tym komentarzem, "pracuj". Bo też czasem głupio wyskakiwać z "dobrymi radami" a to słodzenie prawdę mówiąc podnosi na duchu (przynajmniej mnie ;-) bo wiadomo, że malarstwo to ciężka praca, która nie zawsze przynosi efekty jakie by się chciało. Więc, przed wystawieniem, pracy gdzie indziej, najpierw próbuję "na doopie". Zapewne dlatego jest tu tyle prac, nie zawsze dobrych ;-)w pewnym też momencie troszkę miałam wyrzutów sumienia, że postawiłam komentarze może troszkę zbyt cięte. W sumie możnaby stworzyć galerię "do totalnej krytyki (bo czasem jest potrzebna) i zwykłą, jak jest tu w zwyczaju, co Wy na to?

BartekLi
mistrz
Posts: 87
Joined: Mon Feb 26, 2007 9:25 pm

Postby BartekLi » Mon Nov 26, 2007 5:58 pm

Aleś Aniu namieszała:):):) w sumie sie nie dziwię, prościej byłoby strona po stronie jeden pod drugim a nie obok (dwurzedowo), mozna sledzić godziny, ale po co... wolę czytać niż sledzić:) Problem z komentarzami polega z grubsza na tym ze jeden (jedna) przyjmie na przysłowiową "klatę" -bez podtekstów- ktoś inny nie, no i robią się kwasy... Nie widze innego wyjścia praktycznie jak wpisy w odpowiednich rubrykach w forum -co wydaje mi się dość... sztywne, ale przynajmniej byłby porządek... ale "tam" są obrazki, i żywsza atmosfera... hm. Szczerze wolę "tam".
A może lista "zawodników"?
Do mnie o moich pisz co chcesz, znaczy uważasz, jestem pewien że coś Ci się nie podoba albo chociaż działa na nerwy, może ogólnie coś...:) Obym nie przedobrzył tylko... :)

AGozdecka
student
Posts: 33
Joined: Wed Nov 08, 2006 4:18 pm

Postby AGozdecka » Mon Nov 26, 2007 6:23 pm

Ależ Bartku, ja tam nic nie chciałam namieszać, tylko to chyba tak za mną łazi... i osobowośc "mieszacielską" mam...

"Tam" atmosfera jest, ale łatwo się pogubić i nietrudno o nieporozumienia.

A w Twoich obrazach chyba wszystko mi się podoba, chociaż są nie w moim stylu, a może właśnie dlatego. Szczęka mi opada i w ogóle podziwiam talent i wyobraźnię, są tak świetne, że nawet sentymentalizm jest w nich zaletą. Jesteś guru moim w technice. Co tu będę kadzić.
Ale dzięki, jak coś, to się nie będę się wstydzić przyłożyć ;-) I tak wiem, że się obronisz ;-)

A co, może pomysł z galerią typu "daj mi w kość" jest zły?

BartekLi
mistrz
Posts: 87
Joined: Mon Feb 26, 2007 9:25 pm

Postby BartekLi » Tue Nov 27, 2007 4:51 pm

Tak i to jest zaletą forum ze spokojnie można sprostować:) Zamieszałaś Aniu z kopiowaniem z komentarzy na forum, niezupełnie po kolei, ale nic to, temat jest o tyle ciekawy że sekcja "komentarze" nie spełnia swojej roli jaką założył jej nasz Admin. W obrębie galerii gdyby były powiedzmy dwie przynajmniej rubryki pt. "pogadajmy" oraz "komentarze" (tu "daj mi w kość" jak najbardziej) byłoby to może dobrym wyjściem... Do komentarzy możnaby wtedy zgłaszać prace które chcemy by były jak najsolidniej zopiniowane - taki luźny pomysł...

Czy to aby technicznie jednak możliwe?
Możnaby coś takiego zgłosić w kategorii "pomysły" czy tak jakoś, to się okaże. Moznaby nawet referendum

Sentymentalizm! No... to jest coś...


Return to “MALARSTWO i GRAFIKA”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests