Płótna malarskie.

Tu mozesz podzielic sie swoimi spostrzeżeniami na temat malarstwa
User avatar
doop.pl
Site Admin
Posts: 203
Joined: Sat Apr 29, 2006 7:05 pm

Płótna malarskie.

Postby doop.pl » Thu Jul 05, 2007 5:15 pm

Opracowanie na podstawie książki Max Doerner ;Materiały malarskie i ich zastosowanie;

Zaprawy stosuje się na tkaninie, drewnie i innych tworzywach, ażeby podkład uczynić gęstym i mniej chłonnym i wzmacniającym siłę światła, a w konsekwencji umożliwić odpowiednie prace i zapewnić dziełu trwałość.


Płótna malarskie.

Za podkład malarski służą najczęściej tkaniny z włókien lnianych (płótno właściwe i najczęściej używane, delikatne), konopnych (tkanina równomierna i mocna, szczególnie nadająca się do dużych obrazów), bawełnianych (nadaje się do małych formatów poniżej 1m2, bardzo mocna. Zaleta jest wyjątkowa jasność) i juty (daje grube małowartościowe tkanina. brunatnieje pod wpływem powietrza i wilgoci. Im gładsza tym lepsza).

Najlepsze z malarskich ; płótno rzymskie, bez supłów o bardzo równomiernych wiązaniach, wielonitkowe w obu kierunkach, tak w wątku jak i w osnowie. Produkowane w wielu rodzajach (od studyjnych do bardzo grubych i wytrzymałych)

Płótno o splocie panamowym, jest gęstą tkanina tylko w jednym kierunku dwunitkową

Płótno zgrzebne niskogatunkowa tkanina, zwana płótnem roboczym, nie pozbawiona skaz warsztatowych, usiana supłami. Często natłuszczana tranem w celu spłaszczania grubych włókien, przez co ciemnieje pod wpływem wilgoci

Płótno żaglowe jest to mocna i trwała tkanina z włókien konopnych , lnianych lub bawełnianych. Bardzo dobra do celów malarskich.

Płótno domowego wyrobu czyli wiejskie, bielone lub surowe tkane ręcznie i bardzo trwałe. Ma rozłożone nierównomiernie przez co ma urokliwą fakturę.

Płotno gobelinowe bardzo gęsta tkanina o splocie płóciennym posiadająca często w wątku specjalnie grubo przędzone nitki. Przy malowaniu należy pamiętać aby biegły one poziomo.

Półpłótno z watkiem bawełny (płótno irlandzkie) nie nadaje się na podklad malarski ponieważ ma niejednakową wytrzymałość przy naciąganiu.

Płótno parciane jest tkanina grubą z średnio gatunkowej przędzy z juty, konopi lub odpadów lnu.

Drelich , tkanina jodełkowa (splot skośny) ; bardzo trwałe płótna lniane , czasami także półlniane.

Sukno dralonowi ; włókno sztuczne. Wysokiej jakości umożliwia malowanie różnymi technikami, gdy jest przygotowany jako podkład bezolejowy.

Sukno pokrzywowe (muślin) jest cienka tkaniną bawełnianą o splocie płóciennym , nadającą się do zupełnie małych formatów.

Batyst (rąbek i kreton koszulowy) są cienkimi i równomiernymi tkaninami, których gęste i trwałe gatunki znakomicie nadają się do małych formatów i rysunków.

Gaza była używana przez ruskich malarzy ikon do powlekania desek malarskich .

Return to “MALARSTWO i GRAFIKA”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest