Passe-partout technika wykonania

Tu mozesz podzielic sie swoimi spostrzeżeniami na temat malarstwa
User avatar
doop.pl
Site Admin
Posts: 203
Joined: Sat Apr 29, 2006 7:05 pm

Passe-partout technika wykonania

Postby doop.pl » Tue Jun 19, 2007 6:15 pm

Passe-partout; technika wykonania

Jest to ramaka wykonana z kartonu. Ma ona na celu odzielać obraz od ramy właściwej. Wykorzystuje się do tego celu kartony różnokolorowe odpowiednio i z gustem dobrane, pasujące do obrazu jak i do ramy. Tak aby przede wszystkim podkreślić walory samego obrazka.

Grubość passe-partout powinno się odpowiednio dobierać, pamiętając aby nie było zbyt chude, ani też zbyt grube. Dolna część powinna być troszeczkę grubsza niż górna i boczna część. Ma to spowodować złudzenie lekkości, oraz wycentrowania obrazu.

Do przygotowania passe-partout będzie potrzebna najlepiej metalowa linijka, nóż do cięcia papieru, oraz sama tektura ( szeroki asortyment kolorów można znaleźć w wielu sklepach z artykułami papierniczymi lub art. do malarstwa)

Zmierzmy obraz do jakiego chcemy zrobić passe-partout. I odejmijmy od niego około 2-4mm z wysokości oraz szerokości. Tak aby obraz ładnie schował się w nim. Zmienione wymiary nanosimy na odwrotną stronę kartonu (ta która będzie nie widoczna).
Nożem do papieru (nigdy nie nożyczkami) trzymając go prostopadle do kartonu (metoda prosta dla początkujących) lub pod kontem 45stopni trzymając koniec noża w stronę środka ciętego kartonu.(metoda wymagająca umiejętności i precyzji) wykonujemy cięcie.
Ważnym jest aby trzymać nóż wciąż w wybranej pozycji. Zmiana konta noża podczas cięcia wpłynie nie korzystnie na wygląd. Wycinamy otwór zwracając szczególną uwagę na narożniki. Tak aby ich nie poprzecinać i nie krzyżować;

Na wycięte passe-partout stroną ciętą do góry (nie widoczną później) nakładamy obrazek i przyklejamy go taśmą samoprzylepną na rogach oraz w zależności od potrzeb na środkach boków obrazka.

Często passe-partout zdobiony jest np. złotą farbką jakby lamówką o grubości do 1mm . Około 2-3m od obrazka a końca środkowej części otworu passe-partout. Trzeba mieć pewną rekę do takiego zabiegu; upiększającego, lecz dodaje ona efektu.

jeśli są jakieś braki nieścisłości prosze pisać. Napewno nie jednej osobie coś to pomoże.

Return to “MALARSTWO i GRAFIKA”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest