Dadaizm

W tym dziale będziemy chcieli poszerzyć wiedze na temat sztuki. Także wprowadzimy nowy dział Sztuka multimedialna.
User avatar
doop.pl
Site Admin
Posts: 203
Joined: Sat Apr 29, 2006 7:05 pm

Dadaizm

Postby doop.pl » Fri Jul 07, 2006 1:59 pm

DADAIZM [fr.], awangard. ruch artyst.-lit. rozwijający się 1916ok. 1923 gł. w Szwajcarii, Francji i Niemczech.

Image Image
M.Ernst

Dadaizm wyrósł na podłożu buntu przeciw wojnie i współcz. cywilizacji mieszczańskiej jako programowa negacja eur. dziedzictwa kult., uznawanych wartości społ., moralnych i artyst.; stworzył własną koncepcję sztuki, mającej wyrazić bezsens i chaos rzeczywistości przez swoisty prymitywizm i infantylizm (dziecięce dada, zabawka); istotą twórczości artystycznej dadaizmu była nieograniczona swoboda, demonstrowanie indywidualnej fantazji ujawniającej się w improwizowanej zabawie pełnej absurdalnego dowcipu.

Ideologia dadaizmu była samounicestwiająca się sztuka oderwana od tradycji, nie odwołująca się do wspólnoty pojęć między twórcą, a jej odbiorcą, oparta na nonsensie, chaosie i zupełnej dowolności nie może istnieć.

Image
M.Ernst

Dadaizm miał szokować i robił to skutecznie: dadaiści zbierali się w kawiarniach i klubach pisząc absurdalne "poezje", komponowali "muzykę hałasu", przedstawiali przedmioty codziennego użytku jako dzieła sztuki. Słynny jest obraz Marcela Duchampa będący reprodukcją Giocondy, której Duchamp dorysował wąsy i hiszpańską bródkę, po czym podpisał własnym nazwiskiem. Wystawa Maxa Ernsta w Kolonii przyciągała uwagę czym innym wchodziło się do niej i wychodziło przez ustęp.

Image

Główni przedstawiciele: G. Ribemont-Dessaignes, A. Breton, L. Aragon, P. Éluard, H. Arp, F. Picabia, M. Ernst, M. Duchamp, K. Schwitters, H. Ball, R. Huelsenbeck.

Image
Andre Breton

Zaczerpnięto z: PWN,wikipedia,google(zdjęcia)

Return to “O SZTUCE”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest