

Vincent van Gogh
Ekspresjonizm to kierunek w sztuce, który rozwinął się na początku XX w. w Niemczech, ale korzeniami sięga do eksperymentów artystycznych wielkich twórców schyłku XIX w.: Vincent van Gogh, Edward Munch, James Ensor i Paul Gauguin, których można określić jako prekursorów ekspresjonizmu.


Paul Gauguin
Cechy charakterystyczne to deformacja i ostro zamalowywane kontury przedmiotów. Ekspresjonizm miał na celu wyrażenie uczuć artysty. Przeciwstawiał się naturalizmowi i mieszczaństwu. Wyraźna mimika w teatrze, w kinie kontrast barw.
Poszukiwanie ukrytej obecności natury, stosowanie przejaskrawienia i brutalności .Operowanie dużymi, niezróżnicowanymi płaszczyznami barwnymi, mocnym konturem.


James Ensor
Akty w plenerze (jako utopia wolnego od cywilizacji organicznego bytowania) oraz motywy wielkomiejskie (nocne lokale, cyrki, ulica)
Sprzeciw wobec naturalistycznej postawy impresjonizmu. Był kierunkiem indywidualistycznym wyrażającym uczucia artysty za wszelką cenę, stąd upodobanie do spontaniczności, emocji i duża rola instynktu oraz poszukiwanie wzorów w sztuce dziecięcej, ludowej i ludów prymitywnych.


Edward Munch
Zaczerpnięte z: wikipedia,google,portal wiedzy