Wycena prac

W tym dziale możesz podzielić się pomysłami , Twoja wizją galerii, propozycjami zmian.
Zadać pytanie odnośnie działu "Onas, reguły w skrócie"
tadeusz
uczen

Wycena prac

Postby tadeusz » Sat Aug 12, 2006 10:51 am

Jeśli Galeria się rozwija, jeśli coraz więcej posiada artystów i twórców, a co za tym idzie i zamieszczonych prac, jeśli na koniec jest już system ich oceny, to być może jest już czas przedyskutować sprawę wyceny.
Czy będziemy szli za przykładem ,,Allegro"? Jeden obraz za złotówkę.
Oczywiście nie chodzi tu o to by narzucać komukolwiek cennik, ale raczej byśmy przyjęli pewne ogólne zasady, na przykład, że szanujemy swoją pracę, że mamy swoją wartość. Bo jeśli sami siebie nie będziemy cenili, to nikt nas cenić łnie będzie.
A z drugiej strony, towar zbyt wysoko wyceniony po prostu nie schodzi z półek. Jest jeszcze zasada ,,best offert", najlepsza oferta, czyli kto da więcej.
Czy ktoś na ten temat zechce zabrać głos?
Innym ważnym tematem powinno być określenie;
formy i zasady płatności.
Nasuwa mi się tu kilka pytań.Czy wybrany przez ewentualnego klienta obraz wysyłamy i czekamy na pieniądze, czy najpierw klient płaci, a dopiero po tym fakcie, wysyłamy zamówioną pracę? Czy może zostanie przyjęta zasada za zaliczeniem pocztowym?
Z własnego wieloletniego doświadczenia wiem, że ilekroć dostarczałem towar do domu, to pomimo, że cena była znana i nie podlegała dyskusji, zaczynały się targi i w konsekwencji zmniejszenie należnej zapłaty.
Tak więc przyjąłem zasadę, najpierw zapłata, później towar, a w wypadku rozłożenia na kilka rat, najpierw pełna spłata i dopiero wydanie towaru. A prowadziłem biznes przez lat kilkadziesiąt i nie tylko tu w kraju.
Jaki przyjęty zostanie czas na dostarczenie towaru? Jaką formą dostawy, przesyłka, kurierska, inna? Kto ponosi koszty dostawy? Sprawa ubezpieczen, przy bardziej kosztownych przesyłkach? Sprawa reklamacji i zwrotów?
Nie wiem, czy na towar typu grafika, rzeźba, malarstwo, nalicza się VAT?
Pomniejszenie należnego fiskusowi podatku od dochodów o 50% z tytułu kosztów wytworzenia, przysługujące tylko artystom zrzeszonym w ZPAP czy także tym niezrzeszonych?
Czy ktoś ma w tym rozeznanie? Czy może podać przepis regulujący te sprawy?
Czy będzie umieszczona jakaś wiążąca informacjia dla kienta właśnie w sprawie zasad płatności, rozliczeń i gwarancji?
Zamieszczone pytania i uwagi kierowane są do naszego administratora, ale także do całej społeczności Galerii, więc proszę o opinię i uwagi jej członków. Ja też chcę czegoś się dowiedzieć.
Pozdrawiam.

doop.pl
Site Admin

Kilka odpowiedzi na to co juz wiem na 90%

Postby doop.pl » Tue Aug 15, 2006 8:48 am

Co do wyceny prac.
Oczywiscie jestem za szanowaniem pracy artysty, która będzie się objawiać najczęściej w cenie. Natomiast po pierwsze prace nie zawsze są adekwatnie oceniane przez samych artystów i to w dwie strony. Faktycznie częściej są zaniżane , niż zawyżane ceny.
I wiem napewno, że jako Galeria , użytkownicy itd nie będziemy na to mieli większego wypływu. Ponieważ osobiście nie mogę wpływać na ceny prac , które są własnościa danego artysty. To jego indywidualna sprawa. Jeśli źle wyceni to albo praca sprzeda sie szybko i każdy z nas mało zarobi. Albo nie sprzeda się wogóle.
Nie wspominając wogóle, że będzie miał dużą konkurencje. Ale dzięki bogu prace są niepowtarzalne, i ciężko je odnieść do "konkurencji"

Co do aukcji

Narazie nie przewiduje takiej opcji. Natomiast jeśli dostanę maila z ofertą za dana prace ( pewnie mniejsza) dam znać artyście czy sie na nią zgadza. Ogólnie narazie nie jestem za targowaniem się. Mam nadzieję , że artyści potrafią wycenić swoje prace na tyle dobrze, żeby nie trzeba było w ten sposób "działać"

Zasady i formy płatności
Będzie wyglądało to tak:
W celu zabezpieczenia artysty przed problemami o jakich pisaleś i innymi, a także zabezpieczenia kupującego przed "jakościa" obrazu, przesyłki itd. Również przed zabezpieczeniem marży Galerii. Wprowadzimy taki system:
Klient składa zamówiewnie w sklepie.

Powiadamiamy o tym artystę ( czy dana praca jest dostepna itd, jeśli nie czy może wykonać jej zbliżoną kopię - oczywiście za zgodą klienta)
Jeśli praca jest, powiadamiamy kupującego o tym fakcie. Klient wpłaca pieniądze na nasze konto.
Również zostanie wprowadzony system , który automatycznie będzie wystawiał umowe sprzedaży pracy artysty, który trzeba będzie załączyć do wysyłanego dzieła. Legalność sprzedaży , a także poźniejszy dowód dla nas oraz dla klienta ( że zakupil taki a taki obraz za tyle i w takiej a nie innej galerii- to chyba oczywiste)

Jesli jestesmy umówieni, klient dostaje informacje, aby wpłacił pieniadze na nasze konto. Jak tylko się pojawią wysyłamy (dzownimy) do artysty prosząc o jak najszybsze wysłanie pracy. ( oraz z informacją , że pieniądze są już na naszym koncie)

Artysta wysyła do nas obraz. Jeśli wszystko się zgadza ( obraz jest taki jak w opisie, jest umowa - my to sprawdzamy) Przepakowujemy go profesjonalnie , i odsyłamy do klienta.

W tym momencie nie jesteśmy jeszcze pewnie co do prawa. Przepisy mówia , ze klient jeśli zakupil towar w internecie ma prawo bez podania przyczyny zwrócić go do 10 dni. Natomiast są pewne wyjątki i chyba prace artystów mogą sie do nich kwalifikować. O tym szerzej jak powstanie sklep i jego regulamin.

Teraz dalej. Zakładając , że klient nie wnosi lub nie może wnieść reklamacji. (tylko jeśli chodzi o przepisy) Wiadomo obraz musi dojść w stanie perfekcyjnym. (O tym również stowrzymy dział , jak pakować itd.)

Wysyłamy do artysty pieniądze pomniejszone o naszą marże.

W tym momencie cala procedura będzie sfinalizowana. Brzmi to strasznie ale zapewniam , ze nie będzie trwało dłużej niż 21 dni. Przy najgorszych wiatrach. Wydłużać jedynie będzie znacząco możliwośc odesłania obrazu bez podania przyczyny te ustawowe 10 dni. Jeśli oczywiście w naszym przypadku będzie to obowiązywać.

NAJWAZNIEJSZE:
O każdym ruchu zarówno klienta jak i artysty i moim wszystkie zainteresowane strony będą na bierząco informowane. Nic nie zostanie nie dopowiedziane lub bez echa. BARDZO ZALEŻY NAM NA BUDOWANIU ZAUFANIA i to będzie naszym priorytetem. Zadowolony klient to sprawa najważniejsza. Oczywiście także zadowolony artysta. My będziemy jako trzeci.

Nie ma rat. Za to beda rozne formy platnosci. Juz rozmwiamy z bankami , ktore udziela nam takiej możliwości. Oczywiście wszystko będzie przebiegało przez bank.

Jesli cena obrazu będzie powyżej jakiejś w kwoty będzie ubezpieczana plus będzie miała możliwość wyboru spedytora. O tym wszystkim dużo szerzej.

Jak już pisałem o Vatach , kosztach , przesyłce, warunkach reklamacji i ogólnie szerzej o wszystkim będzie napisane w regulaminie. Bo można by pisać i pisać. Napewno każdy aspekt zostanie szczegółowo opisany.

tadeusz
uczen

Certyfikat

Postby tadeusz » Wed Aug 16, 2006 7:34 am

Certyfikat
Certyfikat autentyczności
Dziękuję za obszerne i ważne, chyba nie tylko dla mnie, informację.
Ale Panie Marcinie, dla niejednego artysty większym problemem może być ustalenie ceny niż samo namalowanie obrazu. Stąd próbuję wywołać ten temat, bo sam w tym względzie mam duże wątpliwości.
To żona Kossaka, narzekała, że Wojciech sprzedaje swoje prace za tak śmiesznie niskie ceny.
Odnosząc się do Pana słów - Mam nadzieję , że artyści potrafią wycenić swoje prace na tyle dobrze, żeby nie trzeba było w ten sposób "działać", można mieć nadzieję, że tak będzie, ale informacje jakie do nas docierają robią nam w głowie prawdziwy mętlik.
Jakie informacje? Otóż z jednej strony media informują o sprzedaży obrazu Munka za ...., Picassa za kwotę...,. Kwoty idą w miliony dolarów.
Schodząc na ziemię, nie jest lepiej. Huzar Michałowskiego w jednej z galerii wystawiony jest za 300.000 zł. W innej galerii, znany plakacista wystawia swój autoportret za 18.000 zł, w jeszcze innej galerii niewielkie pejzażyki wyceniają sami artyści na 4-5 tysięcy zł. Zapytałem kiedyś znajomego po fachu Byłem (rzemieślnikiem nie malarzem, czy plastykiem), na ile ocenia wartość wiszącego na ścianie obrazka, (była to ,,Modelka”, którą dziś wkleję by było wiadome o jaki obrazek chodzi).
Odpowiedź była -300 zł
A wycena prac, przecież bardzo istotna, nie jest wcale łatwa, bo jedni kierują się żądzą zarobienia jak najwięcej, inni są zbyt skromni, czy nieśmiali, jeszcze inni po prostu nie wiedzą, czym mają się kierować. Tak więc forma licytacji nie jest tą z form, którą należy definitywnie odrzucać.
Więc porozmawiajmy na ten temat. Im więcej będzie głosów w dyskusji, tym lepiej dla nas samych i mam nadzieję dla Galerii. Sklep i sprzedaż, to biznes, a biznes to rzecz wymagająca profesjonalizmu od wszystkich uczestników. By jak najmniej popełniać błędów.
Inną sprawą do poruszenia jest ,,Certyfikat autentyczności”
Dołączanie do obrazów certyfikatu, podnosi niejako wartość pracy, daje gwarancję kupującemu. Chroni przed takimi historiami jak ta z przed kilku miesięcy z obrazem ,,Zjawa”, w której dziennikarze telewizyjni zakpili sobie z jednej ze znanych warszawskich galerii.
A przecież to sam autor wystawiając certyfikat, jest najlepszym gwarantem autentyczności pracy, którą wykonał.
Pozdrawiam.
Last edited by tadeusz on Tue Aug 22, 2006 2:13 pm, edited 1 time in total.

doop.pl
Site Admin

Certyfikat .....

Postby doop.pl » Wed Aug 16, 2006 4:07 pm

Cos wymyslimy. Nie wiem, czy to to samo co sygnowanie prac, wraz z wypisaniem jakiegoś oświadczenia, czy może własnie certyfikatu przez sprzedającego. Napewno coś będzie w tym względzie pomyślane. Jak już powiedziałem gdy tylko skończe Galerie. A juz muszę się pochwalić widzę jak będzie wyglądała. Mamy cała szatę graficzną : ) W tym momencie zaczne pracować nad regulaminem. O pewne sprawy będę się napewno pytał.

Co do cen, aukcji. Niestety teraz nie będziemy wprowadzać takiej możliwości (aukcjie). Są lepsze i większe serwisy od nas z taką możliwościa. Choć niewatpliwie nie sa specjalistyczne.

Ceny nad tym jeszcze pewnie będziemy rozmawiać. Ciężko mi się wypowiadać. A także uważam , że jako osoba zarzadzająca galerią , później sklepem nie powinienem w to ingerować.

Return to “PROPOZYCJE,POMYSŁY”